Programme  Titles  Presenters  Topics 
Conference Day One
13:00  Registration
Hall Tramuntana
15:00 – 15:10  Brief opening remarks
Tramuntana 1 & 2
15:10 – 15:50  Keynote 1 - Julio M Fernandez
Tramuntana 1 & 2
15:50 – 16:30   Keynote 2 - Christine Ortiz
Tramuntana 1 & 2
16:30-17:00  Coffee Break
Hall Auditorium
17:00 – 18:20  Session 1: Soft tissues I
Tramuntana 1 & 2
  Session 2: Hard tissues I
Tramuntana 3
18:20 – 19:00  Keynote 3 - Guy Genin
Tramuntana 1 & 2
19.00 – 20:00  Poster session and welcome reception
Hall Auditorium
 
Conference Day 2
08:00 – 08:40  Keynote 4 - Morteza Gharib
Tramuntana 1 & 2
08:40 – 11:00  Special Session 1 – Wood and Plants I
Tramuntana 1 & 2
  Session 3 – Hard Tissues II
Tramuntana 3
11:00 – 11:30  Coffee Break
Hall Auditorium
11:30 – 12.30   Session 4 – Hierarchical Biomaterials
Tramuntana 1 & 2
  Session 5 – Mechanobiology I
Tramuntana 3
12:30 – 13:30   Lunch
Restaurant
13:30 – 14:10   Keynote 5 - Joachim Spatz
Tramuntana 1 & 2
14:10 – 15:30  Session 6 – Regenerative Medicine
Tramuntana 1 & 2
  Session 7 – Hard Tissues III
Tramuntana 3
15:30 – 16:10  Keynote 6 - Takao Hanawa
Tramuntana 1 & 2
16:10 - 17:50   Poster session with coffee break
Hall Auditorium
 
Conference Day 3
08:00 – 08:40  Keynote 7 - Stanislav N. Gorb
Tramuntana 1 & 2
08:40 – 10:00  Special Session 2 – Multiscale Bone Mechanics I
Tramuntana 1 & 2
  Session 8 – Biocrystals and mineralized tissues
Tramuntana 3
10:00 – 10:40  Coffee Break
Hall Tramuntana
10:40 – 12:00  Special Session 2 continued – Multiscale Bone Mechanics II
Tramuntana 1 & 2
  Session 9 - Tribology and surface properties
Tramuntana 3
12:00 – 13:00  Lunch
Restaurant
13:00 – 13:40  Keynote 8 - Eduardo Saiz Gutierrez
Tramuntana 1 & 2
13:40 – 15:00  Session 10 – Cell Mechanics
Tramuntana 1 & 2
  Session 11 – Metals, Alloys and Ceramics
Tramuntana 3
15:00 – 16:30  Poster session with coffee break
Hall Auditorium
19.00  Conference dinner- OPTIONAL
Meliá Sitges Hotel Marquee
 
Conference Day 4
08:00 – 08:40  Keynote 9 - Thomas Scheibel
Tramuntana 1 & 2
08:40 – 10:00   Session 12 – Nanomechanics and Self-assembly
Tramuntana 1 & 2
  Session 13– Bioinspired Materials I
Tramuntana 3
10:00 – 10:40  Coffee Break
Hall Auditorium
10:40 – 12:00  Session 14 - Nanomechanics and Self-assembly II
Tramuntana 1 & 2
  Session 15 – Bioinspired Materials II
Tramuntana 3
12:00 – 13:00  Lunch
Restaurant
13:00 – 13:40  Keynote 10 - Ann Wennerberg
Tramuntana 1 & 2
13:40 – 15:00  Session 16 – Soft Tissues III
Tramuntana 1 & 2
  Session 17 – Tribology and Surface Properties II
Tramuntana 3
15.00 – 15.40  Keynote 11 - Jay Kruzic
Tramuntana 1 & 2
15:40 – 17:00  Poster session with coffee break
Hall Auditorium
 
Conference Day 5
08:00 – 08:40  Keynote 12 - Andre Studart
Tramuntana 1 & 2
08:40 – 10:00  Session 18 – Multiscale experiment and modeling
Tramuntana 1 & 2
  Session 19 – Biomechanics I
Tramuntana 3
10:00 – 10:40  Coffee Break
Hall Auditorium
10:40 – 12:20   Session 20 - Biomaterials
Tramuntana 1 & 2
  Session 21 – Biomechanics II
Tramuntana 3
12:20 – 12:30  Closing remarks
Tramuntana 1 & 2
 
  Copyright © 2016 Elsevier Limited. Privacy | Terms | Cookies
Powered by Oxford Abstracts. Cookies are set by this site. To decline them or learn more, visit our Cookies page.