Programme Titles Presenters Topics
11th December 2011 (Sunday)
3:30 pm - 3:40 pm Opening remarks by Markus J. Buehler
3:40 pm - 4:20 pm Keynote 1 by Peter Fratzl (hierarchical materials, biomaterials and biologically inspired interfaces)
4:20 pm - 5:00 pm Keynote 2 by David Taylor (structural biomaterials: locusts, crabs and others)
5:00 pm - 5:30 pm Coffee Break
5:30 pm - 6:50 pm Oral Session 1: Soft tissues I
Oral Session 2: Hard tissues I
6:50 pm - 7:30 pm Keynote 3 by Dennis Discher (stem cells, mechanobiology)
7:30 pm - 8:10 pm Keynote 4 by Brian Lawn (Teeth—From Fracture Mechanics to Evolutionary Biology)
8:10 pm Poster session 1, Drinks reception
12th December 2011 (Monday)
8:00 am - 8:40 am Keynote 5 by Rob Ritchie (bone fracture)
8:40 am - 10:00 am Oral Session 3: Soft tissues II
8:40 am - 10:00 am Oral Session 4: Hard tissues II
10:00 am - 10:30 am Coffee Break
10:30 am - 11:10 am Keynote 6 by David Kaplan (silk and other biomaterials)
11:10 am - 1:10 pm Oral Session 5: Soft tissues III
Oral Session 6: Hard tissues III
1:10 pm - 6: 30 pm Break
5:00 pm - 6:00 pm Dinner
6:30 pm - 7:10 pm Plenary 1 by Joanna Aizenberg (hierarchical materials such as sea sponge, optical properties)
7:10 pm - 7:50 pm Keynote 7 by Marc Meyers (biological materials science)
7:50 pm - 9:10 pm Oral Session 7: Biomimetic and bioinspired materials
7:50 pm - 9:10 pm Oral Session 8: Multiscale experimental & computational characterization of biological tissues I
8:50 pm Poster Session 1
13th December 2011 (Tuesday)
8:00 am - 8:40 am Keynote 8 by CT Lim (mechanobiology, nanomechanics, mechanics of cancer)
8:40 am - 10:00 am Oral Session 9: Mechanobiology I
Oral Session 10: Multiscale experimental & computational characterization of biological tissues II
10:00 am - 10:30 am Coffee Break
10:30 am - 11:10 am Keynote 9 by Huajian Gao (modeling & theory, mechanical properties of hierarchical biomaterials)
11:10 am - 1:10 pm Oral Session 11: Mechanobiology II
11:10 am - 1:10 pm Oral Session 12: Ceramics and biocrystals, biomineralized tissues
1:10 pm - 6:30 pm Break
5:00 pm - 6:00 pm Dinner
6:30 pm - 7:10 pm Keynote 10 by Mitsuo Niinomi (replacement materials in the body)
7:10 pm - 9:10 pm Oral Session 13: Regenerative medicine & tissue engineeering
Oral Session 14: Metals, metallic and other biomaterials
9:10 pm Poster Session 2
14th December 2011 (Wednesday)
8:00 am - 8:40 am Keynote 11 by Phil LeDuc (nano-bio science and mechanics, incl. cell mechanics, cells as machines)
8:40 am - 10:00 am Oral Session 15: Cell mechanics I
Oral Session 16: Nanomechanics
10:00 am - 10:30 am Coffee Break
10:30 am - 11:10 am Keynote 12 by Samuel Safran (multiscale modeling)
11:10 am - 1:30 pm Oral Session 17: Polymers and composites
11:10 am - 1:30 pm Oral Session 18: Merging structure and material (special session by Francois Barthelat)
1:10 pm - 6:30 pm Break
5:00 pm - 6:00 pm Dinner
6:30 pm - 7:10 pm Keynote 13 by Viola Vogel (modeling and experiment of molecules and upwards)
7:10 pm - 9:10 pm Oral Session 19: Cell mechanics II
Oral Session 20: Multiscale experimental & computational characterization of biological tissues III
8:50 pm Poster Session 2
15th December 2011 (Thursday)
8:00 am - 8:40 am Keynote 14 by Eduard Arzt (nanotechnology, biomaterials, adhesion, biologically inspired nanotechnology)
8:40 am - 10:00 am Oral Session 21: Adhesion and surface properties
Oral Session 22: Tribology and interfacial biomechanics
10:00 am - 10:30 am Coffee Break
10:30 am - 11:10 am Keynote 15 by Steve Cowin (biomechanics in a multiscale context)
11:10 am - 1:30 pm Oral Session 23: Multiscale biomechanics (tissue, organ, organism)
Oral Session 24: Biological machines: organogenesis and biomineralization (special session by I. Weiss, B. Cox)
1:30 pm - 1:45 pm Concluding remarks and Poster awards by Markus J. Buehler
Copyright 2016 Elsevier Limited. Privacy | Terms | Cookies
Powered by Oxford Abstracts. Cookies are set by this site. To decline them or learn more, visit our Cookies page.